Kedves Versenyző! A döntő feladatsorának kérdései a dualizmus időszakához kapcsolódnak.
1867. július 28-án Ferenc József szentesítette a kiegyezési törvényt, és ezzel egy két központú (dualista) állam jött létre. Az ábrán az Osztrák–Magyar Monarchia államszervezete látható.
Melyek a helytelen vagy rossz helyen álló megnevezések?
2, 3, 4, 9
1, 5, 6, 8
5, 7, 10
Melyik állítás igaz és melyik hamis a kiegyezés révén létrejövő gazdasági unióról?
– A vámuniót 10 évente újra kell tárgyalni, és rendszeresen – közös döntéssel – meg kellett újítani.– Ausztria államadósságát a két állam közösen fogja fizetni, a közös költségeket a parlamentek kvótabizottságai határozzák meg, jelen esetben ezen a két fél 50–50%-os arányban osztozik.– Önálló magyar jegybank létrehozását tette lehetővé a kiegyezési törvény.– Bevezették a közös valutát, az osztrák–magyar forintot, amely az aranyvaluta-alapú korona megjelenéséig volt forgalomban.
A dualizmus korának három politikusáról szólnak az alábbi idézetek. Ha vezetéknevük valamennyi betűjét kihúzod az ábrából, akkor a maradék betűkből – helyes sorrendben olvasva – híres kortársuk nevét kapod. Mi fűződik a személyéhez?
E
W
S
A
K
D
Z
R
T
L
I
N
Á
Y
*
„e kiváló férfiút, aki úgy Magyarország politikai életének, valamint a monarchia külügyi politikájának ma fennálló új alapját megteremtette, a jövendő nemzedékek is eszményképül fogják tekinteni.” (Széll Kálmán)
„...-nek a haza irányában hosszú évek során át szerzett érdemei törvénybe igtattatnak.” (1876. III. törvénycikk 1. pontja)
„a kormánynak elnöke csak oly goromba és kíméletlen, mint az ellenzék vezére volt.” (korabeli röpirat)
A dualizmus korában született jogszabályok közül melyik esetben jelöltük helyesen az elnevezéshez fűződő tartalmat és a jogszabály megalkotót?
A felsoroltak közül mi szolgálta a dualizmus korában a mezőgazdaság fejlődését?
1) hitbizományi birtokokon folyó rideg állattartás2) a háromnyomásos gazdálkodás megjelenése és a jobbágyfelszabadítás3) a vámunió Ausztriával és a vasúthálózat kiépítése4) a folyók ármentesítése után az ugar elterjedése5) vasekék, cséplőgépek, vetőgépek megjelenése
Tisza Kálmán kormányának tagjai közül kik lettek később hozzá hasonlóan miniszterelnökök?
1. Simonyi Lajos 2. Szapáry Gyula 3. Wekerle Sándor4. Széll Kámán 5. Fejérváry Géza
Az 1874. évi XXXIII. választójogi törvény mintegy 11 választás esetében határozta meg a feltételeket 1875 és 1910 között. A felsoroltak közül kik nem szavazhattak e törvény értelmében?
1. A Budapesten született 31 éves arisztokrata származású hajadon.2. Saját műhellyel rendelkező, megfelelő jövedelemadót fizetni bíró kisvárosi iparos.3. Földbirtokos család 18 éves elsőszülött fiúgyermeke.4. Magyarországi születésű kinevezett középiskolai tanár.
Melyik beszámoló hamis 1902 októberéből?
Válaszd ki, melyik esetben igaz az állítás és a következtetés is!
Melyik párt adta a legtöbb kormányt a dualizmus korában?
A dualizmus korát lezáró esemény az I. világháború, melynek nyitánya a Szerbia elleni hadüzenet volt. Kiknek a nevéhez fűződnek az ezzel kapcsolatos alábbi idézetek?
A) „Fegyveres erővel kell tehát államaim számára a belső nyugalom és az állandó külső béke nélkülözhetetlen biztosítékait megszereznem. Ebben a komoly órában tudatában vagyok elhatározásom egész horderejének s a Mindenható előtti felelősségének. Mindent megfontoltam és meggondoltam. Nyugodt lelkiismerettel lépek a kötelesség útjára.”B) „Mire a falevelek lehullanak, győztes katonáim itthon lesznek!”C) „Szerbiának ilyetén megtámadása minden emberi számítás szerint Oroszország beavatkozását, s így a világháborút idézné fel, ami mellett én – a Berlinben ezirányban táplált optimizmus ellenére – kénytelen volnék Románia semlegességét legalább is igen kérdésesnek tartani.”
Kik voltak a dualizmus korának híres tudósai, mérnökei, szakemberei? Írd be a keresztrejtvény megfelelő soraiba a vezetékneveket! Mi a megfejtésül kapott fogalom magyarázata?
1. Az ő tervei alapján építették meg az első villamosított vasútvonalat2. Vasöntőmester, gyáralapító. Vállalatának mérnökei számos találmánnyal büszkélkedhettek3. Az ő elvei szerint valósultak meg az első telefonközpontok4. Egyik találmánya a torziós inga 5. Az első magyar automobil gyártásának elindítója, a porlasztó feltalálója6. A transzformátor egyik feltalálója7. Építészdinasztia egyik ismert tagja, Szeged újjáépítésének várostervezője8. A dinamó és a szódavíz feltalálója