Igaz vagy hamis?
Különböző állításokat soroltunk fel. Válaszd ki az összes hamis állítást!
Számolj!
Egy 3 cm élhosszúságú króm- vagy nikkelkocka tartalmaz több atomot? Hányszor többet?
A krómkocka tartalmaz többet, kb. 1,1-szer.
A nikkelkocka tartalmaz többet, kb. 1,24-szer.
A nikkelkocka tartalmaz többet, kb. 1,1-szer.
A krómkocka tartalmaz többet, kb. 1,24-szer.
Molekulák
Az alábbi 10 állítás között vannak igazak és vannak hamisak is. Válogasd ki az igaz állításokat!
1. A kénmolekulában nyolc kovalens kötés van.2. A nátrium-klorid-molekulában egyszeres ionos kötés van.3. A hidrogén-klorid-molekula az elemmolekulák közé sorolható.4. A metánmolekulát öt atom építi fel.5. A szén-dioxid molekulája négy kötő és négy nemkötő elektronpárt tartalmaz.6. Az elemmolekulák mindig kétatomosak.7. A molekulák szilárd halmazállapotban kikristályosodhatnak molekula- vagy ionrácsban is.8. A klórmolekula képződése atomjaiból energiafelszabadulással jár.
1., 4., 5., 8.
2., 6., 7.
3., 5., 8.
1., 3., 7., 8.
Egy büdösbarlangban készült fénykép alapján kell a kérdésre válaszolnod.
Mire szolgál a képen látható gyertya?
Számolás
Párosítsd a bal oldalon szereplő kifejezéseket a nekik megfelelő jobb oldalon szereplő számokkal! Figyelj, mert az egyik számnak nem lesz párja! A pár nélkül maradt számra vonatkozó állítások közül válaszd ki az igazat!
Kísérlet
Magnéziumot égettünk (A kép), és nátriumot reagáltattunk klórgázzal (B kép).
A B
Az alábbi állítások közül keresd meg azokat, melyek mindkét reakcióra igazak!
1. Exoterm fizikai változás.2. A folyamatban új anyag keletkezett, tehát a kémiai változások közé sorolható.3. A termék ionvegyület, és a benne szereplő ionok anyagmennyiség-aránya 1:1.4. A termékben szereplő részecskék elektronszerkezete megegyezik a neonatom elektronszerkezetével.5. A termékben szereplő részecskéket fémes kötés tartja össze.6. Egyesülés.
Anyagok azonosítása
Anyagok azonosítása érdekében különböző kísérleteket végeztünk el. Párosítsd az egyes anyagokat azok kimutatási módjával!
Anyagok: oxigén, hidrogén, szén-dioxid, hipermangán, jódKísérletek: – Az anyagot tartalmazó kémcsőbe belehelyezve a parázsló gyújtópálcát, az lángra lobbant. – Meszes vízbe vezetve, az zavarossá vált. – Éghető.– Melegítve lila színű gőzök megjelenését tapasztaltuk.
Melyik megállapítás igaz a párosítás után a megmaradt anyagra?
Rejtvény – Fejtsd meg!
1. Növényi vagy állati maradványokból keletkező, levegőtől elzárt bomlás során létrejött energiahordozók a ... energiahordozók. 2. Kétarcú gáz: a földi légkör alsó rétegében káros, a troposzférában hasznos. 3. A földgázt legnagyobb százalékban ez a gáz alkotja. 4. A Föld belső hőjéből származó energia (az energia szó nélkül). 5. A földfelszínről visszaverődő sugárzás egyes gázok általi elnyelődése.